darbs
Vācija ir populārs ārzemju darba meklētāju galamērķis. Tā ir pazīstama valsts ar spēcīgu ekonomiku un augstu dzīves līmeni. Bagātīga kultūra un infrastruktūra padara Vāciju par pievilcīgu vietu, kur dzīvot un strādāt. Tā ir labvēlīga vieta arī uzņēmējdarbības uzsākšanai un jaunu kontaktu dibināšanai.
Pārcelšanās uz jaunu valsti var būt izaicinājums, it īpaši, ja tās valoda un kultūra ir sveša. Tāpēc kopā ar mūsu sadarbības partneri, uzņēmumu “Citrus Solutions”, kas veic liela mēroga projektus Vācijā, esam sagatavojuši ceļvedi, kas palīdzēs orientēties ikdienas dzīves un darba niansēs Vācijā. Šajā ceļvedī aplūkosim, kas tev jāzina – sākot ar tiesībām un pieejamām iespējām, līdz pat trūkumiem un uzturēšanās izmaksām. Runāsim arī par nodokļu sistēmu un par to, kur meklēt darbavietas ar augstām algām. Esi gatavs iekarot Vācijas darba tirgu?
Viens no lielākajiem ieguvumiem ir sociālā drošība. Vācijas valdība nodrošina veselības apdrošināšanu, sociālo nodrošinājumu un pēc gada nodarbinātības - arī bezdarba pabalstu. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja zaudē darbu vai saslimsti, par tevi finansiāli parūpēsies.
Algas Vācijā ir konkurētspējīgas, tāpēc pastāv iespēja nopelnīt vairāk kā citās valstīs. No 2022. gada 1. oktobra Vācijā minimālā alga ir 12 eiro stundā bruto (2080 eiro mēnēsī, strādājot pilna laika darbu). Uzturēšanās izmaksas un vispārējā dārdzība ir salīdzinoši zema, tāpēc ir vieglāk ietaupīt naudu.
Liels ieguvums, strādājot Vācijā, ir arī augstā dzīves kvalitāte. Vācijā ir viena no labākajām izglītības sistēmām pasaulē, ir pieejama bezmaksas augstākā izglītība. Arī veselības aprūpes sistēma ir kvalitatīva, un, ja strādāsi, tev būs pieejama bezmaksas medicīniskā aprūpe.
Vācijas ekonomika ir vislielākā Eiropā, pēc nominālā IKP tā ieņem ceturto vietu pasaulē un pēc PPP – piekto vietu pasaulē. Vairākās rūpniecības un tehnoloģiju jomās tā tiek uzskatīta par pasaules līderi. Tomēr aptaujas liecina, ka Vācijā ir ne tikai daudz darba perspektīvu, bet arī trūkst darbaspēka dažādās nozarēs, sākot no inženierzinātnēm līdz pat veselības aprūpei. Šī ir unikāla iespēja tev kā darba meklētājiem izmantot pašreizējo darbinieku trūkumu, lai gūtu priekšrocību vienā no stabilākajām un attīstītākajām ekonomikām pasaulē.
Darbs Vācijā sniedz noteiktas tiesības un iespējas. Kā ārvalstu darba ņēmējam tev ir tādas pašas tiesības kā Vācijas pilsoņiem, tostarp tiesības iestāties arodbiedrībā, saņemt minimālo algu, apmaksātas brīvdienas un strādāt jebkurā darbā ar nepieciešamo kvalifikāciju.
Papildus šīm tiesībām ir arī plašas karjeras attīstības un izaugsmes iespējas. Vācija ir pazīstama ar augstas kvalitātes apmācību sistēmu, kas ļauj apgūt jaunas prasmes un atrast darbu. Tajā ir arī daudz starptautisku uzņēmumu, kas dod iespēju iegūt vērtīgu pieredzi globālā vidē.
Neraugoties uz daudzajām priekšrocībām, ko sniedz darbs un dzīve Vācijā, ir trūkumi, kas jāņem vērā. Galvenais no tiem ir valodas barjera, kas var apgrūtināt iekļaušanos vietējā sabiedrībā. Lai gan liela daļa vācu runā angliski, ir svarīgi pārzināt vācu valodu vismaz sarunvalodas līmenī.
Nereti darba spēka trūkums Vācijā ir saistīts ar birokrātiju. Birokrātiskā sistēma Vācijā ir nenoliedzami sarežģīta un var būt apgrūtinoša, īpaši sākumā. Dažkārt grūtības var sagādāt arī mājokļa atrašana, jo īres un nekustamo īpašumu cenas lielpilsētās ir diezgan augstas.
Atrast darbu Vācijā var būt nogurdinošs process, taču tas noteikti ir iespējams. Ieteicams veids, kā sākt, ir meklēt tiešsaistes darba sludinājumus interneta vietnēs. Vari arī sazināties ar personāla atlases aģentūrām, kas palīdzēs darba meklēšanā. Ir vērts izpētīt darba tirgu Vācijā un saprast, kādi amati un vakances ir pieejamas.
Iegūt darba pieredzi Vācijā un iespēju izaugt profesionālajā jomā jauniešiem sniedz arī viens no Latvijas vadošajiem inženiertehnisko sistēmu projektēšanas un būvniecības uzņēmumiem “Citrus Solutions”. Pieejamās vakances vari apskatīt arī mūsu mājaslapā.
Labākās vietas, kur nopelnīt lielāku algu, ir lielās pilsētas, piemēram, Berlīne, Minhene un Frankfurte. Šajās pilsētās ir visaugstākās algas un visvairāk darba iespēju. Jāpiebilst, ka algas atšķiras atkarībā no nozares un amata, uz kuru pretendē.
Meklējot darbu, ir svarīgi ņemt vērā arī dzīves dārdzību. Piemēram, ja meklē darbu lielpilsētā, dzīvošanas izmaksas būs augstākas nekā mazākās pilsētās. Tāpēc, meklējot darbu un pieņemot lēmumu par dzīvesvietu, rūpīgi jāapsver šie faktori.
Latvijas pilsoņiem ir brīva pieeja Vācijas darba tirgum, un, lai strādātu Vācijā, nav nepieciešams kārtot darba atļauju. Ja vēlies uzturēties un strādāt Vācijā ilgāk par 3 mēnešiem, ir jāreģistrējas vietējā Dzīvesvietas reģistrācijas birojā (Einwohnermeldeamt) vai Ārvalstnieku birojā (Ausländerbehörde). Atrodot pastāvīgu dzīvesvietu, tā ir jāreģistrē 7 dienu laikā.
Latvijas nepilsoņi var ieceļot un uzturēties Vācijā brīvi līdz 3 mēnešiem. Tomēr nepilsoņiem nav atļauts strādāt Vācijā bez uzturēšanās atļaujas ar tiesībām strādāt. Ja plānotās uzturēšanās ilgums pārsniedz 3 mēnešus, nepilsoņiem jāsagatavo uzturēšanās atļauja ar tiesībām strādāt, kas pirms izbraukšanas no Latvijas jāiesniedz Vācijas vēstniecībā Rīgā (www.riga.diplo.de) vai Ārvalstnieku birojā (Ausländerbehörde), esot Vācijā.
Nodokļu sistēma Vācijā ir sarežģīta un to var būt grūti saprast. Ir jāmaksā ienākuma nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas. Maksājamā summa ir atkarīga no taviem ienākumiem un darba veida.
Par nodokļu ieturēšanu un sociālo iemaksu veikšanu ir atbildīgs darba devējs pirms algas izmaksas. Attiecīgi, ja esi pašnodarbinātais, tev tas būs jāveic patstāvīgi. Ienākuma nodokļa likme ir progresīva, tā ir atkarīga no ģimenes stāvokļa un ienākumu līmeņa, likmi piemēro no 14% līdz pat 45%. Papildus ienākuma nodoklim obligāts ir arī solidaritātes nodoklis 5.5% apmērā. Ir pieejami arī nodokļu atvieglojumi par noteiktiem izdevumiem, piemēram, bērnu aprūpi un izglītības maksu.
Visiem Vācijas iedzīvotājiem ir nepieciešams sociālais nodrošinājums. Darbiniekam ir jāizvēlas atbilstošs veselības apdrošināšanas fonds, tad tiek piešķirts apdrošināšanas numurs un sociālā nodrošinājuma identifikācijas karte, un darba devējs reģistrē darbinieku arodveselības aģentūrā.
Sociālo iemaksu likme darbiniekam ir atkarīga no vecuma un ģimenes stāvokļa. Tā vidēji svārstās no 19% līdz 21%. Šīs iemaksas tiek izmantotas pensiju, dzīvības, veselības un bezdarba riska apdrošināšanai.
Vidējie mēneša uzturēšanās izdevumi Vācijā ir aptuveni 1200 eiro. Vācijā būtu grūti iztikt ar mazāk nekā 1000 eiro mēnesī, un pilsētās, kur īres maksa ir augstāka, tā pieaug līdz aptuveni 1500 - 2000 eiro. Pārtikas, mājokļa, rēķinu, apģērba un izklaides cenas pamatā atbilst ES vidējām cenām.
Dzīves dārdzība Vācijā atšķiras atkarībā no pilsētas, kurā dzīvo. Kopumā lielākajās pilsētās, piemēram, Berlīnē, Minhenē un Frankfurtē, dzīvošana ir dārgāka nekā mazākās pilsētās. Meklējot darbu Vācijā, ir svarīgi ņemt vērā dzīves dārdzību, jo tā var ietekmēt tavu algu un budžetu.
Darbs Vācijā var būt vērtīga pieredze gan profesionālajā, gan personīgajā dzīvē. Vācija ir piemērota un populāra valsts, kurā strādāt un veidot karjeru, jo tajā ir spēcīga ekonomika, augsts dzīves līmenis un daudz darba iespēju. Tomēr ir ļoti svarīgi izprast ar dzīvi šajā valstī saistītās grūtības un izdevumus. Pārdomāti plānojot un gatavojoties, tu vari maksimāli izmantot savu laiku Vācijā un sasniegt savus mērķus.
Mēs ceram, ka šīs ceļvedis ir sniedzis tev svarīgas zināšanas un ieskatu, kas palīdzēs ceļā uz dzīvi un darbu Vācijā. Neatkarīgi no tā, vai nesen beidzi augstskolu un mēģini uzsākt karjeru, vai esi pieredzējis profesionālis, kas meklē jaunas iespējas, Vācija ir valsts, kurai ir ko piedāvāt!
Vēlies iegūt darba pieredzi Vācijā? Apskati uzņēmuma “Citrus Solutions” piedāvātās vakances. Tās jauniešiem piedāvā jaunus izaicinājumus, kas palīdzēs ar finansiālajiem mērķiem un iespēju izaugt arī profesionālajā jomā.
Tev ir Visas Iespējas!
#darbs
#blogs
#jaunsblogs
#iespējas
Sadarbībā ar
Vēlies pirmais uzzināt par jaunākajām iespējām? Pieraksties šeit!