Apmaiņas programma

Training course about UX Design in Sarajevo

Dalies

Biedrība Eurofortis

Pieteikšanās termiņš: 10. februāris, 2023

Dalībnieku Vecums

18 - 30

Dalības maksa

Bezmaksas (Ceļa izdevumi apmaksāti)

Valoda

angļu

"Sharing Design Your Job" is a project supported by the European Union through the ERASMUS+ programme aiming to enhance previously developed ICT educational tools and merge them with the needs of the labour market through increasing the capacities of partners and the project target group, primarily young people.

This application form is for our forth training course under this initiative that will take place in Sarajevo, Bosnia&Herzegovina from 5th to 13th of March, 2023. 
Participants will be able to get skills and knowledge about:

- User Experience and its importance

- Empathy Gap in design

- User research and its purpose

- Guidelines for experience design

- Future directions of Experience design

- Emotions in systems

- Designing for Peak Experience

- Design Thinking: Stages

Link to the application form: https://forms.gle/F6b3ZvjNEWDSBXJf9

All young people aged 18-30 residing in Latvia are welcome to apply by filling in and submitting this form no later than the 10th February 2023. (If we will receive sufficient number of applications, the the form could be closed earlier)
Focus is on young people who are NEET (Not in Education, Employment or Training);
Focus is on young people who are PWD’s (People with Disabilities);
Focus is on young people who have fewer opportunities.

Note:
The program recognizes the greater risk of social exclusion of young people facing additional barriers such as the vulnerable group outlined above. Thus, these groups are encouraged to take part.
However, that does not mean that the program is solely intended for those groups. Even though you do not belong to any of those groups your application will be considered on an equal basis with others
.

Biedrība Eurofortis

Biedrība Eurofortis ir multikulturāla organizācija, kas darbojas ar mērķi sekmēt Latvijas skolu, uzņēmumu un sabiedrības tālākizglītību, veicinot dažādu kompetenču attīstību.Biedrība Eurofortis ir bezpeļņas organizācija, kuras mērķis ir atbalstīt dažādu kompetenču, kā arī personīgo un profesionālo prasmju attīstību.

BEFO aktīvi iesaistās Eiropas Savienības izglītības projektos, kas tiek īstenoti ar Erasmus+ programmas atbalstu un nodrošina izglītības un aktuālāko mācību materiālu, rīku un metožu pieejamību, kā arī nodrošina seminārus un dažādas mācības projektu ietvaros, kuru mērķis ir identificēt, attīstīt un uzlabot dažādas kompetences un zināšanas. Biedrība iesaistās arī “Erasmus+: Jaunatne darbībā” projektos, lai veicinātu pieredzes apmaiņu un mobilitāti Latvijas jauniešu un jaunatnes līderu vidū par dažādām tēmām, piemēram, globālā izglītība, pilsoniskā līdzdalība, jaunatnes politika, utt.

Biedrība Eurofortis sadarbojas ar vietējiem un internacionāliem partneriem.

Uz organizācijas profilu

Līdzīgas iespējas

Sazinies ar mums

Saņem jaunumus e-pastā

Vēlies pirmais uzzināt par jaunākajām iespējām? Pieraksties šeit!